top of page

Doğal Tütsü Nasıl Yapılır?

Dostlar, sizlerden bir çok kez tütsü yapımıyla ilgili soru alıyoruz. Aşağıda size evde kolayca yapabileceğiniz bir tarif vereceğim. Dilerseniz bu tarifte oynama yapabilirsiniz. Yakında bir video da paylaşmayı düşünüyorum.


Malzemeler

1,5 yemek kaşığı öğütülmüş Buhur

1 çay kaşığı öğütülmüş Karanfil

1 çay kaşığı günlük

1/4 çay kaşığı öğütülmüş Arap sakızı

1,5 Yemek kaşığı kadar Su

Havan

Elek


Doğal yapıştırıcı olarak Nişasta, Arap Sakızı, bal, keten Tohumu da kullanabilirsiniz, tamamen sizin tercihinize kalmış. Fakat ölçü değişebilir.


Öncelikle tüm malzemeleri ayrı ayrı havanda öğütüp ince toz haline getirmelisiniz. Malzemelerinizi öğüttükten sonra her birini elekten geçirmeniz gerekiyor.


Elekten geçirdikten sonra bir kase içine tüm malzemeleri koyuyoruz ve malzemeler aynı renge bürünene kadar karıştırıyoruz. Bu işlem sırasında tütsüyü hangi amaçla kullanmak istediğinize göre niyet edebilir, niyetinizi imgeleyebilirsiniz.


Kıvam aynı renge geldikten sonra yavaş yavaş suyu eklemeniz ve tütsüyü karıştırmanız gerekiyor. 1 çay kaşığı su ekleye ekleye tütsüyü şekil verilebilecek kıvama gelene kadar karıştırıyoruz.Çok fazla su eklerseniz tütsü sulu ve akışkan olur ve birbirini tutmaz. Çok az su eklerseniz elinizde hemen parçalanacaktır. İkisinin ortasında olan kıvamı tutturmanız gerekiyor. Bu kıvama geldikten sonra tütsüye istediğiniz şekli verebilirsiniz. Örneğin elinizde koni yapabilirsiniz.


Daha sonra tütsüleri güneş görmeyen gölge bir yerde kurumaya bırakmalısınız. Her gün tütsüyü kontrol etmeli ve yaş taraflarını hava alacak şekilde çevirmelisiniz. Bu işlemin doğal süreçle olmasına izin verin hızlandırmaya çalışmanız tütsünün kendisini ve aromasını etkileyecektir.Bu kuruma süreci –şu an ki hava koşullarını değerlendirirsek- 7 güne kadar çıkabilir.

Kuruma sürecini hızlandırmamanız doğal yolla olmasına izin vermeniz önemli ne demişler; “Sabreden derviş, muradına ermiş.”:)759 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page